KURU CİLTLER - CİLDİME NELER UYGULUYORUM?
KIŞ GELİYOR, KURU CİLTLER DERTLİ..

          Kuru, karma ciltlerin en büyük sorunu kış ayların da burun, yanak, alın gibi bölgeler de kuruluklar, ciltte matlaşma gibi sorunlar yaşıyor olması..


          Ben karma ciltliyim. Yazın gayet nemli, yağlı bir cilde sahipken. Kışın kuru, mat ve gergin bir cilde sahip oluyorum. Bu durum hiç hoşuma gitmiyor. Çünkü fondöten sürdüğüm zaman yüzümde pul pul dökülmeler ve pütür pütür bir görüntü oluşuyor. Makyajdan yarım saat önce cildimi nemlendirmeme rağmen o kuruluğu geçiremiyorum.
Peeling, soyulabilen maske, kil maskeleri vsvs. ürünler denemeye başladım. Şimdi buraya şunu kullanıyorum, bunu kullanıyorum diyerek marka, ürün isimleri yazmayacağım. Bir çok ürün denedim bu deneme sonunda kendi yüzüme uygun ürünleri saptadım.

 Burnumun üzerinde ki pütürleri satın aldığım maskelerle bile geçiremezken. Bu durumda nemlendiriciler bile işe yaramazken Cansu bu işin çaresini bulman lazım dedim kendime :).

Bu konu üzerinde çok araştırmalar yaptım. Makyaj öncesi cilt bakım yağları, tonla nemlendirici, neler neler denedim. Pek işe yaramadılar tabi ki.
Kışın bu kuruluk sorunu için cilt doktoruna çıktığım da hava değişimden olduğunu söyledi ve cildimin hassas oluşundan dolayı yaz-kış güneş kremsiz dışarı çıkmamam gerektiğini söyleyerek bir markanın güneş kremini önerdi. Bilindik markalar gereksiz pahalı olduğu için almadım maalesef. Cildime uygun, aşırı pahalı olmayan bir güneş kremi buldum kendime.
Doa kozmetik markasını hiç duydunuz mu? Evet markadan gayet memnunum bir çok yağını da beraberinde kullanıyorum. güneş kremine buradan bakabilirsiniz . İlk aşama tamamdı. Cildime uygun, sivilce yapmayan, sorun çıkarmayan bir güneş kremine sahiptim.

Cildimizin yeterince neme sahip olabilmesi için su tüketimine çok dikkat ediyor olmamız lazım. Gerçekten suyun burada önemini anlıyorsunuz. Günde 6-8 su bardağı su tüketiyor olmamız gerekiyor. Peki tüketiyor muyuz?

Bir süre sonra cildime hazır mağazadan alınmış maskeler değilde, doğal maskeler uygulamaya başladım. Her ne kadar da içeriği doğal ürünler denilse de katkı maddesi bulunuyor bir çoğunda genelleme yapmıyorum çünkü doğal olan ürünler de var tabiki. Bu yüzden daha çok doğallığa kaçmak istedim. Uyguladığım maskeler;
YOĞURT-LİMON-BAL
TARÇIN-BAL
KAHVE TELVESİ
YOĞURT-SALATALIK
ZERDEÇAL
YUMURTA AKI
PİRİNÇ UNU
SADECE BAL
SADECE ZEYTİNYAĞI
...
Bunlar gibi doğal maskeler araştırdım ve kendi cildime uygun şekilde, bazen bulduğum maskeleri değiştirerek, kendimden bir şeyler katarak maskeler uyguladım. Bu yazıdan sonra diğer yazılarıma göz atmak isterseniz, maske tariflerini araştırarak, faydalarını bularak paylaştım :)
Cildime tonik uygulamak yerine gül suyuyla silmeyi tercih ediyorum. Çünkü doktor tavsiyeleriyle aldığım çoğu toniğin içerisinde alkol var. Buda cildimi aşırı kuruttu maalesef.

Yazımın sonlarına gelecek olursam. Kendi cildinizi tanıyor olmanız ve belirli bir cilt bakım rutininiz olması gerekiyor. Üşenmeden sabah ve akşam olmak şartıyla, makyaj olmasa bile cildinizi temizlemeniz gerekmektedir. Bu şekilde yüzünüzde ki yağı temizliyor ve sivilce oluşumunu engelliyorsunuz. Benim  cildimde kusur yok değil tabi ki kusurlarım mevcut. Bir kaç sivilce..

İnstagram hesabımda cildim hakkında çok güzel yorumlar ve mesajlar alıyorum. Yaptığım işlemleri ve kuru ciltlerin kış aylarında ki çilesini bilerek :) böyle bir yazı yazmak istedim. Umarım okurken sıkılmamış ve sonuna kadar okumuşsunuzdur.
Teşekkür ediyorum..


Unknown

Instagram