DOĞAL CİLT MASKELERİ - CİLDİME UYGULADIKLARIM

TARÇINLI BAL MASKESİ 

1 Tatlı kaşığı bal 🍯 
Yarım tatlı kaşığı tarçın 💁🏻
Balı çok tarçını az lütfen bak 🤣🤣
Ölçüleri yüz şeklinize göre ayarlayabilirsiniz bana ideal oluyor, yetiyor o ölçüler.
Örneğin: 1 yemek kaşığı bal 🍯 
                Yarım yemek kaşığı tarçın
                                                         Gibi
15-20 dakika bekletme süreniz var👌🏻
Dilediğiniz gibi suyla yıkayabilirsiniz ılık, soğuk demeyeceğim.

 3-4 günde bir uygulanmalıdır.
Bal Tarçın Cilt Maskesi Ne işe yarar? Maske sonrasında;
 • Maskeyi uyguladığınız bölgelerdeki gözeneklerinin temizlendiğini,
 • Cildinizin çok daha pürüzsüz ve dengeli bir neme sahip olduğunu,
 • Cilt tonunuzun da eşitlendiğini göreceksiniz…

Düzenli olarak bal tarçın maskesini uygularsanız cildinizdeki kızarıklıklar ile lekelerin geçtiğini, sivilcelerin azaldığını veya tamamen geçtiğini fark edebilirsiniz. 
BALIN CİLT İÇİN FAYDALARI
     Bal cildi zararlı toksinlerden arındırmaktadır. Cildimizi temizler. Siyah nokta, sivilce, kırmızı nokta ve kızarıklıkların giderilmesinde oldukça etkilidir. Bal cildi nemlendirerek kırışıklıkları azaltıcı etkisi vardır. Bal cildi beyazlatır ve parlatır. Bal oldukça güçlü bir antibiyotiktir. Ciltte oluşan bakterilerin ve mikropların yok olmasını sağlar. Bal ölü cilt hücrelerimizi parçalayarak vücudumuzdan atılmasını sağlar ve bu şekilde cilt hücrelerini yeniler. Hasar görmüş dokuları ise eski hallerine getirir.


TARÇININ CİLT İÇİN FAYDALARI
Tarçının cildi ferahlatıcı etkisi vardır. Tarçın ciltteki hücrelere direnç vererek güçlendirir. Tarçın tam bir antioksidan kaynağıdır. Tarçının cilt bakımı haricinde hastalıklara karşı vücudu güçlendirici etkisi vardır.


ZERDEÇAL-YOĞURT VE BAL MASKESİ

* 1 Tatlı kaşığı BAL
* 1 Tatlı kaşığı ZERDEÇAL TOZU
*  Tatlı kaşığı YOĞURT

Ölçüleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı-1 çay kaşığı şeklinde..

10-15 dakika bekletme süresi.

NOT: Yüzünüzü yıkadıktan sonra cildiniz sarı renkte kalıyor ama belirli bir süre sonra o sarılık kayboluyor. Telaşlanmayın.


Zerdeçalın cilde faydaları
 • İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde cildin en üst tabakasını düzenler.Kuru, solmuş cilde ihtiyacı olan nemi sağlar.
 • C vitamini sayesinde kolejen oluşturulmasına yardımcı olur ve cildin elastikiyetini korur.
 • B6 vitamini ile hücrelerin sağlıklı bir şekilde oluşturulmasına katkı sağlar.
 • Potasyum da nemin cildinize işlemesine ve kuru ciltlerin nemlendirilmesine yardımcı olur.
 • Zerdeçalda bulunan bol miktarda magnezyum da yaşlanma  karşıtı etki göstererek cildinizin ışıldamasını sağlar.

Zerdeçal aynı zamanda Turmerik olarak da bilinen ve özellikle cilt açısından oldukça faydalı bir şifalı bitkidir. Özellikle doğal maskelerde zerdeçal kullanılarak daha parlak ve coşkulu bir cilt elde etmek mümkün. Aynı zamanda iltihap önleyici etkisi ile sivilcelere karşı iyileştirici ve önleyici özellik gösterebilmektedir.ZERDEÇAL YUMURTA AKI VE YOĞURT MASKESİ
* 1 Tane yumurta akı
* 1 Tatlı kaşığı ZERDEÇAL TOZU
* 1 Tatlı kaşığı YOĞURT

Yumurta akını beyaz köpük kıvamı alasıya kadar çırpıcı yada kaşıkla karıştırıyoruz. Yoğurt ve zerdeçal tozunu da katarak güzel bir şekilde karıştırıyoruz. Yemek tarifi gibi oldu ama..

10-15 dakika bekletme süresi. Yüzünüzde kuruyuncaya kadarda bekletebilirsiniz.


YUMURTA AKI

💁🏻Protein deposu olan, cildi besleyen, temizleyen ve sıkılaştıran yumurta akı yüzyıllardır cilt bakımında kullanılıyor. Uygulaması son derece kolay olan yumurta akı maskesi düzenli olarak haftada bir kullanıldığında cildin yağ üretimini dengeler ve gözeneklerin tıkanmasını önler. Bu sayede yağlı ciltlerin 1 numaralı sorunu olan sivilcelere ve siyah noktalara karşı koruma sağlar.
💁🏻Yumurta akında bulunan protein yeni cilt hücresi oluşumu ve hasarlı dokunun kendini yenileyebilmesi için gereklidir. Yeni cilt hücreleri sayesinde mevcut kırışıklıkların görünümü azalır ve yeni kırışıklıkların oluşması geciktirilir.

🌸Bunlara ek olarak yumurta akında bulunan magnezyum mineralinin aniaging etkisi vardır ve cildi yaşlanmanın etkilerine karşı korur. Zerdeçalın cilde faydaları

 • İçerisinde bulunan kalsiyum sayesinde cildin en üst tabakasını düzenler. Kuru, solmuş cilde ihtiyacı olan nemi sağlar.
 • C vitamini sayesinde kolajen oluşturulmasına yardımcı olur ve cildin elastikiyetini korur.
 • B6 vitamini ile hücrelerin sağlıklı bir şekilde oluşturulmasına katkı sağlar.
 • Potasyum da nemin cildinize işlemesine ve kuru ciltlerin nemlendirilmesine yardımcı olur.
 • Zerdeçalda bulunan bol miktarda magnezyum da  yaşlanma karşıtı etki göstererek cildinizin ışıldamasını sağlar.Yoğurdun içerdiği vitamin, mineral ve diğer bileşenlerin cilde faydaları;

B2 Vitamini: Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Cildi derinlemesine nemlendirerek aşırı kuruluk nedeniyle görülen pullanmayı giderir ve tahrişi alır. Yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini hızlandıran serbest radikallere karşı koruma sağlar.
B12 Vitamini: Cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Güneş lekeleri ve sivilce izlerini hafifletir. Cilt tonunu geliştirir.
B5 Vitamini: Solgun ciltlere doğal bir parlaklık verir. Cilt beyazlatıcı özelliği vardır ve lekelerin giderilmesine yardımcı olur.
Kalsiyum: Cildi besler ve genel görünümünü geliştirir.
Laktik Asit: Serbest radikallere karşı cildi korur. Yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Cildi besler ve derinlemesine nemlendirerek yumuşamasını sağlar.
Çinko: Yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini yavaşlatır.YOĞURT LİMON VE ZEYTİNYAĞI MASKESİ


* 1 Çay kaşığı ZEYTİNYAĞI
* 1 çay kaşığı LİMON
* 1 tatlı kaşığı YOĞURT

Karma ciltlerin seveceği bir maske ve gerçekten favori maskem diyebilirim. Limonun sivilcelere iyi geldiğini bilmeyen yoktur. Zeytinyağının da doğal bir nemlendirici olduğunu tabii. Yoğurdun Cilt İçin Faydaları

Yoğurdun içeriğinde bol miktarda laktik asit ve çinko bulunur.
Laktik asidin bilinen en büyük özelliği, ciltte bulunan ölü hücrelerin atılmasına yardımcı olduğu ve bu sayede kırışıklıkları ötelediği bilinmektedir.
Çinko ise cilt yüzeyinin temizlenmesine, siyah noktaların ve sivilcelerin yok olmasına destek olur.
Bunlara ek olarak yoğurt, cildin parlak bir görünüm kazanmasına ve yumuşak formda olmasına destek olur.Limonun Cilt İçin Faydaları

·         Limonun içeriği incelendiğinde C Vitamini deposu olduğu ve Alfa Hidroksi asitleri içerdiği anlaşılmaktadır.
·         Bu iki madde birleşerek cildi onarıcı bir özellik kazanmaktadır. Ayrıca limon kendi başına sivilceleri tedavi edici bir özellik göstermektedir.
·         Cilde esneklik kazandırabilen limon içeriğindeki asit ile cildin rengini açma ve lekelerin koyuluğunu dağıtarak açılmasını sağlama etkisine sahiptir.Yoğurt  Limon Maskesinin Cilt Üzerindeki Etkileri

·         Bu iki doğal malzemeyle hazırlayacağınız maske, anti bakteriyel özellik göstererek cilt yüzeyinde bulunan mikropları yok eder, ayrıca tekrar oluşumları için gerekli olan ortamın var olmasına izin vermez.
·         Mineraller cildin yardımcıları durumundadır. Bu maske sayesinde cildinize birçok mineral almış olursunuz.
·         Yoğurt limon maskesi cildin yağ oranını dengeler. Yağlı cilt tipine sahip olanlar yağ oranında azalma gözlemlerken kuru cilde sahip olanlar ciltlerindeki aşırı kuruluğun hafiflediğini gözlemler. Bu nedenle her cilt tipine uygun bir maske olarak güvenle uygulanabilir.
·         Bu maske, ciltteki sivilcelerin en büyük düşmanıdır. Sivilcelerle beraber ciltte oluşan kızarıklık ve kabarıklıkları da ortadan kaldırır.
·         Yoğurt limon maskesi sayesinde cilt yüzeyinde görülen farklı tonlardaki cilt rengi dengelenir, her bölge aynı tonlara sahip olur.


ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI VE DAHA ÇOK BİLGİ İÇİN : Buraya bakabilirsiniz

KAHVE TELVESİ MASKESİ

* 1 Tatlı kaşığı KAHVE TELVESİ
* 1 çay kaşığı BAL
* 1 Tatlı kaşığı YOĞURT

Eğer kahve seviyor, haftada 1 kez olsa bile içiyorsanız. Telveleri boşa gitmesin değil mi? Kahve telveleri cilt için mükemmel bir onarıcı.


KAHVENİN CİLDE FAYDALARI


Cildi sıkılaştırır, pürüzsüz görünmesini sağlar.
Cilde canlılık ve parlaklık verir.
Gözenekleri temizleyerek sivilce oluşumunu önler.
Cildi ölü hücrelerden arındırır.
Genetik faktörlerden kaynaklanmayan gözaltı morluklarını giderir.Çoğu yerden araştırarak maskeleri buluyor ve ne için kullanıkldıklarını yazıyorum. Vereceğim linkte her cilde yönelik kahve ile yapılan maskeler bulunuyor. LİNK Ben bazen kendi cildime uyacak şekilde maskeleri değiştiriyor. Öyle kullanıyorum :)

Unknown

3 yorum:

 1. Çok faydalı yazı olmuş Bal ile tarçın maskesini deneyeceğim ;)Teşekkürler canım.

  YanıtlaSil
 2. çok faydalı bir yazı olmuş. Bal tarçın maskesini yağlı cildi olanlarda uygulayabilirler mi acaba ? bu arada iadeyi ziyarete geldim bloğunu takipteyim

  YanıtlaSil

Instagram